Torebki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat torebek.

Torebki skórzane - interesujące fakty i porady

Torebki skórzane to klasyka. Są niezwykle eleganckie i zawsze modne, bez względu na okazję. Warto jednak wiedzieć na co uważać, wybierając tego rodzaju skórzaną galanterię.

Torebki - jako dodatek do kobiecego stroju - mają bardzo długą historię, ponieważ pojawiły się już w XIV wieku. Jednak pierwsze modele wykonane ze skóry w ręce kobiet trafiły znacznie później, bo dopiero w XIX wieku. Wybór skóry, jako materiału do produkcji torebek podyktowany był coraz większą mobilnością kobiet i koniecznością zapewnienia im wysokiej jakości wykonania. Zrobiona ze skóry miała za zadanie zapewnić każdej pani możliwość przewożenia rzeczy osobistych podczas podróży. Wszystkie kobiety musiały mieć bardzo trwałą torebkę, w której mogłyby schować chusteczkę, portfelik czy modlitewnik. W XX wieku skórzane modele były już standardem.

Torebka skórzana i jej dobór do okazji

Torebka damska skórzana nadaje się praktycznie na każdą okazję. Jest wygodna do codziennego noszenia i jednocześnie wystarczająco elegancka, by służyć nawet kobiecie biznesu. Skórzane torebki noszą też młode kobiety i nastolatki. Wiele modeli doskonale sprawdzi się również na wieczorne wyjścia - niewielkie kopertówki wykonane z delikatnej i lakierowanej skóry prezentują się szykownie i wytwornie.

Ekskluzywne torebki skórzane

Standardowo torebki skórzane szyje się ze skóry cielęcej. W ofercie wielu marek dostępne są modele wykonane z innych rodzajów skóry. Modna i luksusowa torebka damska może być zrobiona ze skóry aligatora, węża a nawet strusia. Tego typu markowe torebki skórzane, ze względu na wysoką jakość materiału, zwykle bywają niezwykle kosztowne.

Uwaga na ekoskórę

Bardzo często zdarza się tak, że oferowane są skórzane torebki (ale tylko w teorii) w niezwykle atrakcyjnych cenach. Warto mieć świadomość, że nowoczesne materiały i technologie tekstylne pozwalają obecnie na stworzenie tak dobrej imitacji skóry, że przez laika jest ona prawie nie do odróżnienia. Często więc tania torebka skórzana będzie po prostu torebką z tworzywa sztucznego.

Jako modele skórzane producenci często sprzedają też te wykonane z ekoskóry. Jest to nic innego jak tworzywo powstające na bazie skóry mielonej bądź tworzywo sztuczne. To zaś powoduje, że takie materiały z prawdziwą skórą mają niewiele wspólnego. Warto więc uważać, by nie dać „nabić się w butelkę”, poszukując faktycznie skórzanych torebek. Choć te z ekoskóry mogą wyglądać bardzo podobnie, nie należy łudzić się, że za kilkadziesiąt złotych zakupimy oryginalną „skórę”, tym bardziej od znanych projektantów.

Torebka skórzana zawsze w modzie

Siłą skórzanych torebek damskich jest fakt, że są zawsze w modzie. Choć co roku (w ramach galanterii damskiej) pojawiają się setki nowych wzorów i pomysłów, to modele wykonane ze skóry zawsze są „na czasie”. Co prawda zmieniają się ich fasony, jednakże materiał pozostaje.