Torebki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat torebek.

Torebki damskie - interesujące fakty i porady

Torebki damskie mają swoją długą historię. Kiedyś zastąpione sakiewkami, dziś wyglądają zupełnie inaczej. Przeszły sporą ewolucję i są tak popularne, że noszone bez względu na okazję.

Torebka – nieodzowna część damskiej garderoby. Nie ma chyba kobiety, która mogłaby wyobrazić sobie życie bez niej lub bez jej odpowiednika - teczki, plecaczka. Mimo tego, że uważamy torebki za stały element damskiej garderoby, tego rodzaju galanteria wcale nie towarzyszy kobietom od dawna. Zaś ich początki wcale nie sugerowały, że damska torebka będzie dominować nad męską saszetką.

Historia kobiecej torebki

Damskie torebki pojawiły się w XIV wieku. Najpierw miały formę niewielkich woreczków, w których nosiło się miedziaki na jałmużnę. Tego typu sakiewki nosili też mężczyźni. Potem ciężkie suknie damskie zapewniały kobietom miejsce na chowanie ich „sekretów” w fałdach sukni. To zaś spowodowało, że torebki damskie nie były potrzebne.

Dopiero XIX wiek przyniósł zmianę mody, a wraz z nią konieczność wyciągnięcia drobiazgów ukrytych pod suknią. Tak upowszechniły się torebki damskie do ręki.

Pierwsze modele tego rodzaju galanterii produkowano z tekstyliów. Potem modne stały się skórzane wyroby, zwłaszcza wtedy, gdy kobiety zaczęły więcej podróżować. Na rynku stopniowo pojawiały się więc delikatne i małe torebki damskie noszone na co dzień oraz przypominające worki i większe walizki. Jednak to kuferki, będące miniaturkami wielkich kufrów podróżnych zrobiły największą furorę.

Od tego czasu moda na torebki damskie zaczęła się rozwijać, aż w końcu maleńkie torebeczki zostały wyparte przez duże modele. W XX wieku galanteria kobieca znów przeszła metamorfozę. W latach trzydziestych pojawiły się pierwsze torebki damskie zakładane przez ramię, które dawniej nosiła wyłącznie służba (kobiety dobrze wychowane nosiły je w rękach bądź miały je przyczepione na pasku).

Z czasem powstawały się nowe wzory. Pojawiały się eleganckie torebki zdobione koralikami i błyszczącymi kryształkami. Projektanci zaczęli tworzyć te najbardziej luksusowe, wysadzając je kamieniami szlachetnymi. W latach pięćdziesiątych dostrzeżono siłę torebek damskich i od tej pory moda na noszenie tego rodzaju dodatków trwa.

Obecnie torebki damskie pojawiają się każdego sezonu. Zmieniają się ich kolory, fasony, rozmiary, a panie dostosowują je do swojej codziennej i eleganckiej garderoby. Bez modnej torebki nie chcą pokazać się na mieście, bowiem to ona w dużej mierze decyduje o ich szyku i „dobrym smaku”. Szczególnie oryginalne torebki produkuje hiszpańska firma Anekke. Ich design jest bardzo kreatywny i zawiera postać małej dziewczynki o imieniu Anekke.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni, więc tego rodzaju dodatki nie znikną.